Пацијенти су често збуњени када има се спомене лечење канала корена зуба. Шта подразумева тај поступак, колико дуго траје, колико кошта и зашто је неопходно предузети га? Лечење канала корена зуба, у народу познато као „вађење живца“, стручно се назива ендодонтски третман. Нерв ( „живац“ ) улази у зуб кроз врх корена, одакле се пружа кроз канал корена и улази у шири део унутар крунице зуба. У унутрашњости зуба се, поред нерва, налазе и крвни и лимфни судови и други елементи који сви заједно чине пулпу зуба. Сврха и значај правилно изведеног ендодонтског третмана је у томе што правилно изведено лечење доводи до очувања зуба. У супротном зуб би морао бити извађен. Овим захтевним третманом, који се чини једноставан, а није, спашава се природан зуб што је од непроцењиве важности. Уколико је круница таквог зуба увелико оштећена, корен таквог зуба служи као природан имплант на који се надограђује вештачки зуб – круница.
Како изгледа сама процедура?
Пацијенти су често забринути да ли је овај третман болан, али чињеница је да се процедура изводи безболно уз анестезију. Најчешће се лечење канала корена зуба изводи у једној сеанси. У неким случајевима, потребна је терапија уз више долазака. Овај терапијски захват је потребно да предузме лекар специјалиста из ове области – ендодонт, како би био успешан. Потврда за овај став лежи у чињеници да преко 50 % лечених зуба у популацији није урађено адекватно. За последицу наведеног имамо патолошке промене на врху корена које могу бити манифестоване и у облику цисте.
Од чега зависи успешност третмана?
Шире објашњење, горе наведеног, започећемо још једном наглашавајући да успешност ендодонтског захвата зависи пре свега од стручности стоматолога. Лечење канала корена зуба је компликована процедура, па захтева рад специјалисте који се свакодневно сусреће са овим изазовима. Постоје веома захтевне анатомске карактеристике канала корена зуба, које захтевају велику спретност и умеће стоматолога.
Канали корена зуба нису увек идеални, већ могу да се рачвају, да буду закривљени, а некада и непроходни. Све ово може да компромитује лечење, те ендодонтски третман захтева рад специјалисте ендодонције са великим знањем, искуством и спретношћу, који користи најсавременије и најквалитетније материјале, специјалне инструменте и опрему. Све ово је важно да би се терапија завршила на обострано задовољство. На тај начин се дужина и непријатност третмана и број фаза скраћује, а могућност за евентуалне компликације смањује на минимум. Отклања се могућност заостајања бактерија или њиховог поновног насељавања унутар зуба, и јављања инфекције у кости са свим њеним последицама.
Последице и компликације неадекватног лечења канала корена
Нестручно лечење канала корена зуба захтева касније понављање ендодонтског поступка. То је још компликованија процедура од првобитне, а поред тога доводи и до додатних трошкова и замора пацијента. Уколико се захват не изведе правилно, бактерије и његови продукти прелазе кроз врх корена зуба у кост узрокујући у њој запаљенски процес. У једном тренутку тај хронични процес може прећи у акутни, узрокујући бол, оток и све друге симптоме који прате запаљењске процесе у организму.
Због тога је правилно и коректно урађен ендодонтски захват неопходан увек, а нарочито се истиче његова важност када је потребно на такав излечен зуб цементирати протетску надокнаду.
Од чега зависи цена ендодонтског третмана?
Цена лечења канала корена зуба зависи од саме дијагнозе, броја коренова и канала зуба, као и да ли је већ рађено вађење живца на зубу. Неки зуби имају један корен, док је нпр. горњи шести зуб, зуб са најкомплекснијим каналним системом, има три корена и четири, а некада и пет канала.
Шта након ендодонтског третмана?
Ендодонтски лечени зуби су склонији прелому. Често се дешава да се линија прелома простире дуж корена зуба. Тада више нема могућности за реконструкцију зуба, већ се он мора извадити. Да би се ово спречило односно свело на најмању могућу меру, треба сваку ситуацију анализирати посебно. Исто тако јако је важно да се након успешно завршеног лечења канала корена, добро размисли и нађе најбоље решење за реконструкцију круничног дела зуба:
- Уколико круница зуба није сувише оштећена, тада је зуб могуће реконструисати материјалом за беле пломбе уз евентуалну примену кочића.
- Уколико је зуб у круничном делу више оштећен, треба га ојачати кочићем и израдити вештачку круницу (протетску надокнаду).
Запаљење живца и патолошки процес у кости
Уколико постоји патолошки процес у кости на врху корена зуба у моменту откривања запаљења корена зуба, на располагању су следеће терапијске могућности, зависно од величине процеса:
- Лечење канала корена зуба уз примену медикамената који ће деловати на врх корена зуба и елиминисати бактерије из тог простора.
- Апикотомија или хируршко пресецање врха корена зуба и уклањање процеса у кости и пуњења канала корена под директном контролом ока хирурга.
Закључак
За сва питања можете нам се јавити и информисати се. Ми ћемо Вам обезбедити пружање најквалитетније услуге из ове области од стране специјалисте за ову област који то ради свакодневно на факултету.
Из свега наведеног, види се да ће се максималан труд уложен у превентиву тј. чување здравља зуба вишеструко вратити. Поштедеће Вас бола, непроспаваних ноћи, инвестиција времена и новца које нису занемарљиве.