Вађење зуба је једна од најчешћих интервенција у стоматологији. У овом тексту ћемо говорити о саветима након вађења сталних зуба.
У нашој ординацији пацијенти добијају писмено упутство са саветима о одржавању ране настале вађењем зуба. Истовремено ћемо изнети могуће компликације при вађењу зуба, као и разлоге зашто ту интервенцију код нас раде специјалисти оралне хирургије и професор оралне хирургије.
Упутства – правила након вађења зуба
Болови
Oдмах након вађења зуба треба избегавати „грицкање“ усница док траје анестезија, јер постоји могућност да се пацијент угризе за усну, образ или језик, пошто од анестезије не осећа бол. По потреби, након екстракције треба попити лек против болова. Најбоље “Бруфен”, 400 mg 3×1 drag. на дан (деца 200 mg). Уколико сте алергични на “Бруфен” онда узмите лек који уобичајено узимате против болова. Аспирин, Андол и други лекови који садрже ацетилсалицилну киселину су забрањени, јер узрокују продужено крварење.
Исхрана
На дан вађења зуба и у наредна два дана не треба пити вруће напитке (кафу, чај…), не јести врућу храну, избегавати цигарете, газирана пића, не конзумирати пића сламчицом, конзумирати млаку или хладну храну уз доста течности.
Орална хигијена – прање зуба
Оралну хигијену уобичајено одржавати. Зубе око ране опрезно прати четкицом, а рану сасвим благо–без притиска пребрисати наквашеном чистом газом. Не мућкати уста водом, чајевима, јодом, алкохолом и сл.; односно не предузимати на своју иницијативу никакве поступке у пределу ране и у усној дупљи.
Не “исисавати” садржај ране-згрушану крв на месту извађеног зуба језиком. Када се зуб извади, на његовом месту се формира коагулум (угрушак крви) који штити рану док не зарасте. Ако се појави црвенило, бол, повишена температура, крварење и сл. јавити се телефоном вашем стоматологу. Придржавањем наведених упутстава допринећете брзом опоравку, без већих непријатности.
Компликације вађења зуба
Уколико је неопходно вађење зуба, пацијент треба да буде упознат са свим компликацијама које могу да настану током ове стоматолошке интервенције и како се могу спречити. Вађење зуба може бити праћено следећим компликацијама: повредом крвног суда, повредом нерва, отварањем синуса, фрактуром корена зуба чији део није могуће уклонити без хируршке интервенције…
Како избећи компликације вађења зуба
Најбољи начин да би се избегле компликације вађења зуба или да би се оне свеле на минимум јесте да вађење зуба врши орални хирург мануелно спретан, теоретски добро поткован, који прати литературу у светски познатим часописима из ове области, са дугогодишњим искуством… Овде у потпуности долази до изражаја мото који каже: „срећа је ствар избора, а не резултат више силе“. Да бисмо Вам помогли око избора даћемо Вам неке опште принципе који важе и за успешан и квалитетан рад у стоматолошкој ординацији.
У начелу, најбољу услугу можете очекивати уколико Вам њу пружа специјалиста из те области. Ако имате потребу за вађењем зуба, њу Вам најбоље може пружити орални хирург. Ако имате жељу за израдом вештачких зуба, најбоље решење ће Вам предложити и израдити вештачке зубе специјалиста стоматолошке протетике који по цео дан само ту област ради. Дакле, не улази у друге области: оралне хирургије, лечења канала корена односно живца… тј. обичним језиком речено не сваштари. Ово важи и за друге области стоматологије.
Ови принципи организације послова и рада важе и у свим другим областима живота и рада. На том принципу функционишу велике клинике, болнице, мерцедесови, тојотини и др. ауто сервиси (једни раде само електронику, други само електрику, трећи само моторе, четврти само лимарију, пети само фарбање-и то свакога дана током читаве године). На овај начин се обезбеђује најквалитетнија услуга. Овај принцип смо применили и у нашој ординацији где сваку област ради специјалиста за ту област: орални хирург, специјалиста протетике, ортодонт, болести уста…