Вађење зуба је једна од најчешћих интервенција у стоматологији. У овом тексту ћемо говорити о саветима након вађења сталних зуба. У нашој ординацији пацијенти добијају писмено упутство са саветима о одржавању ране настале вађењем зуба.
- Oдмах након вађења зуба треба избегавати „грицкање“ усница док траје анестезија, јер постоји могућност да се пацијент угризе за усну, образ или језик, пошто од анестезије не осећа бол. По потреби, након екстракције треба попити лек против болова. Најбоље “Бруфен”, 400 mg 3×1 drag. на дан (деца 200 mg). Уколико сте алергични на “Бруфен” онда узмите лек који уобичајено узимате против болова. Аспирин, Андол и други лекови који садрже ацетилсалицилну киселину су забрањени, јер узрокују продужено крварење.
- На дан вађења зуба и у наредна два дана не треба пити вруће напитке (кафу, чај…), не јести врућу храну, избегавати цигарете, газирана пића, не конзумирати пића сламчицом, конзумирати млаку или хладну храну уз доста течности.
- Оралну хигијену уобичајено одржавати. Зубе око ране опрезно прати четкицом, а рану сасвим благо–без притиска пребрисати наквашеном чистом газом. Не мућкати уста водом, чајевима, јодом, алкохолом и сл.; односно не предузимати на своју иницијативу никакве поступке у пределу ране и у усној дупљи.
- Не “исисавати” садржај ране-згрушану крв на месту извађеног зуба језиком. Када се зуб извади, на његовом месту се формира коагулум (угрушак крви) који штити рану док не зарасте. Ако се појави црвенило, бол, повишена температура, крварење и сл. јавити се телефоном вашем стоматологу. Придржавањем наведених упутстава допринећете брзом опоравку, без већих непријатности.