Важност оралне хигијене морамо додатно нагласити у случајевима када особа носи фиксну протезу-ортодонтски апарат. У том случају одржавање хигијене зуба има одређене специфичности због отежавајућих услова тј. присуства различитих елемената на зубима. Специфичност се огледа како у техници прања зуба, тако и у врсти, облику и величини зубних четкица.
Делови хране коју једемо лако се задржавају на нашим зубима и између њих јер се за све делове фиксне протезе (жице, бравице, гумене траке, прстенове, тубе) храна лако лепи и заглављује између њих. Због тога је неопходно редовно и правилно прање зуба. Морамо бити свесни да уколико не чистимо зубе правилно, током ношења протезе, они ће се јако брзо покварити, па смо проблем неправилно постављених зуба само заменили за проблем каријеса.
Врсте зубних четкица и техника прања зуба
Пре свега је потребно пажљиво уклонити све остатке хране који су се заглавили између протезе и зуба. У те сврхе се користи интердентална четкица и мека четкица за зубе.На тржишту постоји велики број производа који су намењени ортодонтским пацијентима. Ортодонт ће Вам детаљно објаснити и показати „уживо“ какве четкице и на који начин треба да се користе.
Потребно је посветити додатну пажњу чишћењу подручја врата зуба (на прелазу зуба према „зубном месу“). Поготово кад је реч о деци, чест је налаз црвена, отечена гингива око врата зуба због накупљања наслага на том делу зуба. Потребно је добро очистити то подручје, меканом четкицом.
Такође је потребно уз класичне четкице увести и посебне ортодонтске четкице с једним снопом влакана које се лако могу увући испод ортодонтске жице. Такве међузубне четкице имају облик јелкице, па се користе за чишћење узаних простора између жице фиксне протезе и зуба. Чак и након детаљног чишћења зуба и фиксне протезе, остају одређени делови који нису адекватно опрани јер су физички недоступни. Зато је након механичког уклањања остатака хране потребно употребити и раствор за испирање уста.
Препоручљиво је да то буде раствор са флуором, које треба користити по препоруци стоматолога. Ако су зуби јако збијени треба користити и оралне водене тушеве. То су апарати који кроз посебне наставке избацују течност под притиском. Врх наставка се прислони у подручје између два зуба а млаз воде затим испере остатке хране који су заостали између зуба.
Исхрана са фиксним ортодонтским апаратом
Особе са фиксним апаратом обавезно треба да избегавају тврду храну, нпр. јабуке, бадеме, лешнике, тврде бомбоне итд. Код ове врсте хране постоји ризик да се бравица одлепи од зуба. Такође би требали избегавати лепљиву храну попут карамеле, гумених бомбона или жвакаћих гума.