Када пацијент након одређеног времена размишљања о добијеним информацијама донесе одлуку о започињању ортоднтског третмана често има недоумице око процедуре припреме за поставку и саме поставке фиксног ортодонтског апарата (фиксна протеза). Пацијенти су најчешће забринути и размишљају о томе да ли је поставка и скидање фиксне протезе праћено болом. Два најузбудљивија догађаја,за пацијента, у ортодонтској терапији су поставка и скидање ортодонтског апарата. То су уједно и тренуци када су пацијенти помало и забринути: да ли је процедура болна и како све то изгледа, како ће се навићи на апарат и сл.
Шта је потребно урадити пре него што се постави фиксна протеза
Пре него што се постави фиксна протеза уклањају се меке наслаге и зубни каменац, поправе кариозни зуби уколико таквих има, излечити евентуално оболеле десни… Зуби и десни морају бити апсолутно здрави пре него што се постави фиксна протеза. Уколико се догоди да се неки зуб поквари у току саме терапије, присуство фиксног апарата није препрека за санацију каријеса.
Непосредно пре него што се постави фиксна протеза ураде се фотографије Ваших зуба. Пацијенти воле да их погледају касније и да упореде то почетно стање са тренутним стањем које представља промену на боље.
Фиксна протеза – поставка
Када се поставља фиксна протеза у једној вилици, то траје у просеку око 40 мин. и не боли. У нашој пракси користимо најсавременије матријале и бравице реномираних светских произвођача (Dentaurum, Orthotehnology).О периоду навикавања на фиксни ортоднтски апарат писали смо у следећем чланку: https://drcupic.rs/ortodoncija/fiksna-proteza-ortodontski-aparat-navikavanje-2/
Фиксна протеза – уклањање након завршене терапије
Фиксна протеза се уклања након завршеног ортодонтског лечења. Ортодонтско лечење је завршено након разговора са пацијентом и након уважавања свих његових захтева, уколико су у оквиру стручних законитости данашње ортодонције. Скидање апарата такође није болно. Постоје посебна клешта чијим је правилним коришћењем скидање фиксне протезе АПСОЛУТНО – ПОТПУНО БЕЗБОЛНО И БЕЗБЕДНО са аспекта спречавања оштећења глеђи при овом акту.
Често пацијенти поставе питање због чега се још увек носи фиксна протеза иако су зуби идеално поређани и загрижај исправљен, а прошло је мање времена од реченог и планираног времена трајања терапије. Разлог је време које је потребно да протекне да се дефинитивно формира кост око зуба у новом положају где смо га померили. Уколико се уклони фиксна протеза пре тог периода постоји опасност да се зуб који се није „учврстио“, у позицији у коју смо га померили, почне да се враћа ка почетној позицији. Фиксна протеза (фиксни ортодонтски апарат) зуб фиксира у нов – правилан положај, а након његовог скидања ту улогу врши ретенциони апарат (најсигурније, најкомфорније и најбоље је користити фиксни ретенциони апарат, који је невидљив у комуникацији, јер се налази са унутрашње стране зуба).
Одмах након скидања апарата (још истог дана) неопходно је поставити ретенциони апарат. Уколико план терапије, након скидања фиксне протезе, укључује замену пломби и естетику облика зуба, планирање ове завршне фазе ради се у договору са лекаром друге специјалности у нашој ординацији. Више о завршној естетици и ретинерима можете прочитати у следећим чланцима:
https://drcupic.rs/estetska-stomatologija/estetska-stomatologija-i-laser-nakon-ortodontske-terapije/
https://drcupic.rs/ortodoncija/fiksni-ili-mobilni-folije-ritejner-retainer/