Круницу природног зуба са свих страна прекрива глеђ, која је најчвршћа супстанца читавог организма. Глеђ штити мекши слој зуба који се назива дентин, који се налази испод глеђи. У појединим случајевима велики део зуба ( глеђи и дентина ) недостаје. Губитак зуба може бити последица каријеса, повреде зуба или је пак зуб претходно значајно рестауриран пломбом која покрива већи део зуба. Тада је најбоље, а често и једино могуће решење, израда вештачке крунице, која обухвата оштећен зуб са свих страна.
Вештачка круна прекрива препарисан-избрушен зуб и цементира се за њега материјалом за цементирање. Правовремена израда вештачке крунице зуба је од изузетне важности. Дешава се да зуб који је морфолошки значајно оштећен, а није рестауриран вештачком круницом, под притиском сила жвакања пукне. Уколико пукотина задире испод десни, такав зуб је тешко, а некад и немогуће сачувати, и искористити га да се на њему израду вештачка круница. У том случају вађење зуба је једина опција.
Крунице треба у потпуности да задовољавају како естетски, тако и функционално, оштећене или недостајуће зубе. Ово није једноставно постићи из више разлога. У неким случајевима је нагнутост зуба на којима желимо да поставимо крунице изузетно велика било из ортодонтских разлога или због извађених суседних зуба због чега долази до нагињања у тај безуби простор.Из ових разлога, као и многих других, изузетно је важно да је едукација специјалисте била у врхунској универзитетској установи, да је ментор био изузетно стручан и вољан да пренесе знање, да је лабораторија која израђује крунице врхунски опремљена и техничар који то чини да поседује знање и искуство и др. Из свега наведеног се види колико је израда стоматолошког протетског рада комплексна. Она захтева труд, доследност у раду и непрекидно учење и праћење развоја материјала у стоматологији. Непрекидно развијање нових и квалитетнијих материјала, који захтевају другачији начин рада захтева и непрекидну едукацију.
Промене у зубном низу након вађења зуба
Губитак једног или више зуба није само естетски већ и функционални проблем. Наиме, губитком зуба нарушава се хармоничност целине зубног низа и преостали зуби се додатно оптерећују, будући да у новим околностима морају да прихвате и оптерећења зуба који је извађен. Поред ове чињенице, непредузимање и нерешавање овог стања, води у померање – нагињање зуба према празном простору. Истовремено, долази до померања зуба супротне вилице у празан простор. Уколико се зуб супротне вилице „спустио“ у празан простор, он тим својим положајем онемогућава израду моста, те га је потребно скратити, иако је у питању здрав и интактан зуб. Све ово значајно отежава израду моста.
О овоме можете више сазнати на нашем видеу, који обилује шемама, фотографијама за објашњење ове појаве. https://www.youtube.com/watch?v=atFScFVg8AA
Наиме, када се пацијент одлучи на израду моста, а када је већ дошло до овог нагињања зуба, често је потребно због брушења зуба, извршити вађење живца. Ово из разлога, јер се приликом брушења, због нагнутости положаја зуба, често долази до самог живца зуба. Тада је потребно извадити живац и напунити канале корена, и урадити надоградњу са кочићем зуба, што умногоме поскупљује и пролонгира читаву процедуру. Све горе наведено указује колико је важно ПРАВОВРЕМЕНО надокнадити сваки извађен/изгубљен зуб. Када недостаје више зуба, а распоред и стање зуба је такво да омогућава израду фиксног протетског рада-моста, увек овој врсти зубних надокнада дајемо предност у односу на мобилне зубне надокнаде-протезе.
Шта су зубни мостови?
Зубни мостови као што им и само име говори „премошћавају“ празан ( безуби ) простор, настао вађењем једног или више зуба. Услов за израду моста је да је безуби простор са обе стране омеђен постојећим – преосталим зубима. На овај начин након што се зуби до безубог поља обрусе, на њима се израђује и фиксира ( цементира ) мост. Зубни мост је надокнада која својим изгледом и функцијом врло успешно надомешћује недостатак зуба и премошћава празан простор.
Мост израђује зубни техничар у лабораторији, на основу плана и стриктног упутства стоматолога специјалисте и отиска који се узима након брушења зуба. Након пар дана врши се проба метала, када стоматолог специјалиста, техничар и пацијент одређују боју пацијентових зуба. Оваквим тимским приступом најбоље и најсигурније се одређује боја вештачких зуба. На овај начин ће се најбоље уклопити боја крунице/моста са преосталим зубима.
Зубни мост захтева много већу пажњу приликом одржавања оралне хигијене него што је то случај са природним зубима. Ово из разлога што испод моста постоји простор између моста и десни испод моста, где се храна задржава. Правилним и редовним одржавањем оралне хигијене значајно се продужава век трајања моста у устима пацијента. Интерденталне четкице и/или орални туш/иригатор (апарат који избацује воду у млазу под притиском) неопходна су средства за одржавање хигијене, поред класичне четкице за зубе.
Добро направљен план од искусног стоматолога-специјалисте стоматолошке протетике и квалитетно урађен мост (брушење зуба, добро узет отисак, вешт и добар зубни техничар) гаранција су квалитетне надокнаде која ће дуго трајати. Неопходно је да стоматолог специјалиста након цементирања моста усмено да детаљно упутство о начину одржавања оралне хигијене, а исто тако и писмено упутство са линком за видео материјал о начину одржавања оралне хигијене са овом вештачком надокнадом.
Бол испод крунице/моста?
Бол испод зубне надокнаде најчешће указује да је дошло до упале живца зуба-носача круне. Пулсирајући, спонтани, ноћни бол, као и бол на загриз указује да је дошло до упале живца зуба или лежишта зуба у кости. Решење за ово стање могу бити: вађење живца и пуњење канала корена зуба бушењем кроз круницу или хируршком интервенцијом на врху корена зуба. У случају већих патолошких процеса (цисте) или удружених патолошких процеса (апикални процес и пародонтопатија), који се често јављају код старих мостова, једино и најадекватније решење је вађење таквих зуба.
Када је право време за замену круне/моста?
Коришћењем круница и мостова, при жвакању, може да дође одламања керамике са крунице и видљивости метала. Један од разлога овога може бити непридржавање упутстава које је пацијент добио приликом предаје вештачких зуба. У том упутству се између осталог наглашава да је забрањено коришћење вештачких зуба за кидање хране, не ради ни са природним зубима. Исто тако ово може настати и због жвакања лешника, бадема и сл. што је такође строго забрањено радити са керамичким-вештачким зубима. Све ово наведено указује да вештачки зуби у многим сегментима, посебно функције, не могу бити ПОТПУНА ЗАМЕНА природним зубима. Други разлог оштећења керамике је замор материјала код старих мостова који су давно израђени.
P.S. У тексту се стално спомиње појам „стоматолог специјалиста“. Ово је из разлога што смо становишта да није исто да ли Вам вештачке зубе ради стоматолог без специјализације стоматолошке протетике или специјалиста стоматолошке протетике. Специјализација подразумева свакодневни боравак и рад у трајању од 3 године на клиници за стоматолошку протетику Стоматолошког факултета, уз менторство доктора наука и професора из ове области и то знање стечено на овај начин тешко, скоро немогуће је да општи стоматолог самоуко може да стекне.