Шта су композитне фасете?
Композитне фасете представљају танке љуспице материјала за високо естетског материјала за беле пломбе, које се наносе на зуб. Композитне фасете, такође познате и као композитни винири или композитне љуспице, су најмање инвазиван и финансијски најповољнији начин да улепшате свој осмех! Фасетама можемо драстично променити пацијентов изглед и то за само неколико сати, и на тај начин повећати самопоуздање и побољшати слику о себи. Пацијенти имају могућност да буду активни учесници у овој интервенцији, те својим сугестијама могу утицати на крајњи резултат, будући да се композит може лако обрађивати (додавати и уклањати).
Ако имате окрњене, оштећене или пребојене зубе, размаке (дијастеме) између зуба, желите промену облика или боје зуба, композитним фасетама можете добити прелеп осмех попут најлепших природних зуба. Ове Ваше жеље можете остварити у само једној посети стоматолошкој ординацији. Такође, захваљујући савременим материјалима, зубима који су потамнели, услед “вађења живца” могуће је вратити изворну боју зуба. До сада се ово могло решити једино израдом круница (Nairn H. F. Wilson , Brian J. Millar , Essentials of Esthetic Dentistry, Principles and Practice of Esthetic Dentistry, Volume One, 2015.).
Фасете – цена и трајање
Композитне фасете су конзервативнија алтернатива керамичким. Оне се праве од савремених композитних наноматеријала. Овај материјал се веома пажљиво наноси на зуб, а стврдњава се специјалним лампама. Након обраде и полирања до високог сјаја, све се завршава у само једној посети стоматолошкој ординацији. Керамичке (порцеланске) фасете захтевају неколико долазака пре него што све буде готово. Треба нагласити и то да је композит је за разлику од керамике, мање крут материјал. Трајност композитних фасета је 7 – 8 година. Њихова цена се креће око 40 евра, што је далеко повољније од керамичких. Цена керамичких фасета се креће у распону од 200-250 евра.
Уз горе наведене особине, треба додати и то да је у случају одламања тј. оштећења композитних фасета, потребно само додати исти материјал од којег је фасета рађена. Код керамичких пак, потребно је уклонити читаву фасету и израдити нову или пак додати композитни материјал на керамику. Међутим, у овом случају је веза између ова два разнородна материјала (керамике и композита) много слабија него између истородног (композитног) материјала. Исто тако и естетика такве комбинације материјала знатно лошија. (Riketts David, Bratlett David, Advances Operative Dentistry, Elsevier, 2011.).
Савремени композитни материјали у изради фасета
Савремени композити за изради директних фасета припадају групи нано материјала. Управо захваљујући величини честица који чине нанокомпозите, а која се мери нанометрима (милијардити део метра), постижу се изузетни естетски резултати овим материјалима.
Композитне фасете су одлична алтернатива керамичким и користе их најбољи стоматолози широм света. Ови материјали су изузетно напредовали последњих година и непрестано се усавршавају. Ово усавршавање се врши у циљу постизања њиховог што природнијег изгледа и најбољег резултата када је естетика у питању. Технологија композитних материјала на данашњем нивоу је таква да је стоматолозима омогућила потпуно усаглашавање са било којом природном бојом зуба. Исто тако, данашњи композитни наноматеријали су далеко отпорнији на пуцање него што су то некада били.
Када говоримо о младим пацијентима, тада посебно треба истаћи да предност треба УВЕК дати композитним над керамичким фасетама. Ово из разлога што се за композитне фасете зуби мало или нимало брусе. Керамичке фасете захтевају одређену дебљину, те је стога потребно и више зубне структуре збрусити. Савремена стоматолошка доктрина у свету креће се ка МИНИМАЛНО ИНВАЗИВНОЈ СТОМАТОЛОГИЈИ, која подразумева да уз што мање оштећења зубног ткива постигнемо максималан естетски и функционалан резултат. Ово се односи на све категорије становништва, а не само младе. Из свега изнетог може се закључити да када је год то могуће (постојање адекватне индикације након обављеног клиничког прегледа и анализа у устима), предност дајемо композитним над керамичким фасетама (Devlin Hugh, Operative Dentistry, a Practical Guide to Recent Innovations, Springer, 2006.).
Фасете – начини израде
Керамичке фасете се израђују у лабораторији. Један од недостатака овог начина израде је и то што у многим ординацијама зубни техничар не види пацијента. Ово значајно отежава да техничар усклади облик пацијентовог лица као и боју суседних зуба са обликом фасета који треба да изради. Поред овога, проблем може представљати и налегање фасете на зуб. Исто тако може се десити да нијанса боје и суптилна провидност се не слажу у потпуности са бојом која је изабрана. У неким случајевима се може десити да се због овога, иако се ради са изврсним техничарима, фасете се морају вратити назад у технику на дорађивање. Ово за пацијента значи и неколико долазака више у ординацију (Geissberger Marc, Esthetic Dentistry in Clinical Practice, Wiley Blackwell, 2010.).
Композитне фасете ради стоматолог. Шта то значи? ТО ЗНАЧИ ДА ВАМ ТРЕБА СТОМАТОЛОГ СА ВЕЛИКИМ ВЕШТИНАМА, ТАЛЕНТОМ АЛИ И ВЕЛИКИМ ЗНАЊЕМ И УСАВРШАВАЊЕМ У ОБЛАСТИ ИЗРАДЕ ФАСЕТА. СТОМАТОЛОГ ТРЕБА ДА БУДЕ И УМЕТНИК ДА БИ КРЕИРАО ЕСТЕТСКИ САВРШЕН ОСМЕХ. Композитне фасете представљају минијатурна уметничка дела. Стоматолози који кажу да композитне фасете нису тако лепе као керамичке, заправо могу само себе да криве за то (Freedman George, Contemporary Esthetic Dentistry, Elsevier, 2012.). На овом месту, цитираћемо dr Johna Smitha из Ливерпула, Велика Британија, који каже да би то било као да столар каже: “ Намештај који ја правим, никад неће бити тако добар као онај из Икее”. ИЗ ТОГ РАЗЛОГА ЈЕ ЈАКО ВАЖНО ДА ИЗАБЕРЕТЕ СТОМАТОЛОГА КОЈИ СЕ ПОСЕБНО ЕДУКОВАО У ОВОЈ ОБЛАСТИ.
Закључно о фасетама
Да сумирамо, предности композитних фасета су следеће:
- У већини случајева нема потребе за брушењем зуба, што није случај са керамичким фасетама, где је због њихове дебљине потребно збрусити слој зуба.
- Композитне фасете су лако поправљиве и то у једној посети. Код керамичких фасета потребно је фактички поновити цео поступак као приликом њихове израде што подразумева неколико посета.
- Трансформација осмеха са композитним фасетама дешава се у једној посети. Израда керамичких подразумева неколико долазака у ординацију.
- Композитне љуспице су компатибилније са природним зубима него керамичке у смислу трошења зубне структуре. Наиме, керамика је абразивнија од природног зуба, те га из тог разлога абрадира-троши, док је композит мање тврд у односу на природан зуб, те се троши нешто брже него глеђ природног зуба. Ово се односи на ситуација када имамо керамику односно композит у једној вилици, а природне зубе насупрот њима у другој (Freedman George, Contemporary Esthetic Dentistry, Elsevier, 2012.).
- На крају, цена композитних фасета је многоструко повољнија у односу на цену керамичких. Важно је напоменути да ово не значи и да је квалитет композитних љуспица лошији. У цену керамичких фасета урачунат је и рад и материјал зубног техничара, али и други материјал који се троши код израде керамичких за разлику од композитних где нема тог трошка (отисни материјали, посебни борери за брушење керамичких фасета, пробне пасте, цемент за цементирање фасета, трошкови превоза између ординације и лабораторије и др…) – Roberson Theodore M. Art and Science of Operative Dentistry, Mosby, 2002.
Неке од наших случајева из области композитних фасета можете погледати у галерији наших радова из естетске стоматологије, као и на следећем видео клипу нашег youtube канала
Не сакривајте свој осмех због естетских недостатака на зубима који се могу решити релативно лако и брзо. Контактирајте нас и закажите свој преглед да заједно дођемо до најбољег решења за Ваш естетски проблем.