Шта утиче на боју зуба?
Животни стил или старење могу негативно утицати на боју зуба. Такође и ствари као што су кафа, чај, кока-кола, црвено вино и цигарете, воће као што су вишње или боровнице, накупљање зубног каменца итд… Чишћење зуба је процес уклањања мрља и дисколорација са површине зуба, а самим тим и боја зуба постаје беља.
Бељење зуба за неколико нијанси светлије од природне боје је последњих година постало веома популарно, нарочито међу младима. Као што имамо различиту боју коже или косе, тако имамо и различиту боју зуба. Неким људима зуби су једноставно тамнији.
Пре третмана се одреди тренутна боја зуба пацијента. Степен избељивања зуба је различит од пацијента до пацијента јер је реакција на процедуре индивидуална. Такође, због транслуцентности, зуби на различитом светлу могу имати различиту боју. Због свега овога тешко је рећи пацијенту колику промену у боји може да очекује.
Врсте бељења зуба
У ординацијама се раде 3 врсте бељења зуба: ординацијско бељење ласером, ординацијско бељење без ласера и кућно бељење помоћу сплинтова. Ординацијско бељење се може изводити само гелом или се може користити и ласер као и разни типови ултраљубичасте светлости (UV лампе). У сваком случају, само гел бели зубе, док светлост само убрзава хемијске процесе.
Активни састојак гела који проузрокује бељење зуба је 35% до 40% водоник пероксид (хидроген) односно карбамид пероксид (ради упоређивања, у фризерској индустрији за посветљавање косе користе се 3%, 6%, 9% и најјачи код фризера је 12% хидроген. Они саветују својим муштеријама да се код већег степена посветљавања косе ради више третмана код којих се користи слабији проценат хидрогена.
За кућно избељивање користи се гел који садржи хидроген или карбамид пероксид у концентрацијама 10-15%. У ординацији се узима отисак горње и доње вилице на основу ког се изради калуп (треј) који пацијент добија заједно са гелом и носи кући. У сплинт се аплицира мала количина гела и носи се у току ноћи. Код кућног бељења пацијент не треба да носи сплинт дуже у току дана него што је прописано, јер ће имати за резултат јако осетљиве зубе. Процес бељења зуба траје 7-10 дана.
Пацијентима се саветује да након бељења избегавају пушење, пигментисану храну, кафу, чај, газирана пића, тамна пића (Coca-Cola) и црвена и црна вина јер могу довести до пребојавања зуба, а у том периоду зуби брже упијају пигменте. Пацијент може искусити нелагодност зуба, десни у смислу повећане осетљивости на хладно, топло или притисак током процеса бељења зуба. Зато избегавајте и цитрусно воће и осталу киселу храну и користите сламчицу да бисте смањили осетљивост.
Колико је безбедно избељивање зуба?
Избељивање зуба није потпуно безопасна процедура. Агресивна средства доводе до оштећења минералних структура које граде зубну глеђ-глеђних призми. Због тога је она осетљивија и подложнија трошењу па и зубном квару. Зато је препоручљиво да се после бељења користе средства која подстичу враћање минерала у глеђне призме. То су различите пасте на бази казеина, ксилитола, флуора или нанохидроксиапатита, а најбоље је када нису комбиноване. Ипак је пожељније пре агресивног бељења зуба пробати све друге постојеће “нежније методе”.
При избељивању зуба одиграва се реакција оксидације. Након одређеног времена протеклог од почетка бељења глеђ постаје засићена агенсом за бељење. Када ово наступи процес бељења мора бити заустављен, јер ће у супротном доћи до трајног оштећења глеђи.
Важно је напоменути да средство за избељивање неће имати учинка на испуне (пломбе) и протетске надокнаде (крунице, мостови …), па је препоручљиво променити их најраније 15 дана након избељивања. Особе које пате од пародонталних обољења (гингивитис и пародонтитис) или они с осетљивим зубима нису кандидати за избељивање. Ако носите апарат за исправљање зуба морате сачекати крај ортодонтске терапије. Трудницама и дојиљама саветује се да одгоде поступак избељивања. Пацијенти који имају осетљиве зубе не би требало да избељују зубе због ризика да се та осетљивост појача након те процедуре.
Колико трају резултати бељења зуба?
Резултати бељење зуба нису трајни. Трајност резултата је строго индивидуална. Ваши резултати бељења на дужи временски период зависиће од Ваших навика да ли пушите, пијете кафу, чај или црно вино и, наравно, колико добро одржавате оралну хигијену. Избељивање може да се понови сваких 6-12 месеци, односно по потреби. Често бељење зуба води ка већим оштећењима, осетљивијој и порознијој зубној глеђи и треба га избегавати. Цена избељивања зуба варира у зависности од тога за коју врсту бељења зуба се одлучите. Просечна цена изоси око 150 евра.
Аутор текста:
др Ивана Чупић, специјалиста ортопедије вилица
Стручну рецензију текста извршили:
Проф. др сц Драгослав Ђукановић, специјалиста болести уста и зуба, члан америчке Академије Pierre Fauchard, редовни члан Академије медицинских наука Српског лекарског друштва
Проф.др сц Јован Војиновић, специјалиста дечје и превентивне стоматологије