Пигментације на зубима могу бити последица великог броја узрочника, почев од пигмената из хране и пића, па до одумирања живца и материјала за пуњење канала корена. Како настају пигментације на зубима и како се могу уклонити, сазнајте у овом тексту.
Урођене промене на зубима
Развојни дефекти глеђи-поремећаји минерализације глеђи током развоја зуба могу узроковати каснију пребојеност тј. промену природне боје зуба. Ове промене у младости се манифестују као мутне беле мрље које старењем поступно попримају наранџасто-смеђу боју.
Најчешће се овакве мрље јављају на горњим секутићима, и настају услед благе трауме или болести млечних зуба у детињству због чега долази до поремећаја минерализације. Коришћење антибиотика у фази развоја зуба такође може довести до ових промена. Различити антибиотици доводе до различитог интензитета ових промена.
Шта доводи до пигментација на зубима?
Током живота до пребојавања зуба најчешће доводи конзумирање кафе, чаја, црвеног вина, обојених сокова… Затим пушење, неке групе лекова, пигменти из хране. Старењем зуби попримају жућкасту нијансу како због природног процеса трошења глеђи и проминирањем боје дентина који је жуте нијансе, тако и због конзумирања поменутих намирница током живота. Обојене намирнице и пића (кафа, црвено вино, боровница…) садрже различите органске материје који због своје карактеристичне грађе попримају интензивну боју. Те органске материје се накупљају на површини зуба, а делом продиру и у зубну структуру где се трајно задржавају.
Пушење-дувански дим садржи бројне супстанце који се таложе на површини зуба, што код пушача узрокује карактеристично жуто-смеђу пребојеност свих зуба. Зубни каменац настаје када се минерали уграде у површне наслаге на зубу који се назива плак. Каменац који се формирао на зубним површинама не може се уклонити прањем зуба, већ само професионалним чишћењем. Зубни каменац је светложућкасте боје, а боја му се мења, интензивира, зависно од врсте и количине обојених једињења.
Зубни каријес (зубни квар) у почетној фази узрокује кредаста замућења глеђи беле боје. У каснијој фази каријес поприма све тамније смеђе-црне нијансе. Ово је посебно изражено код хроничног каријеса у старијих особа, при чему читав зуб (укључујући и здрави део) може попримити изразито смеђу или црну боју.
Код болести зубног живца (пулпитиса, некрозе, гангрене…), распадни продукти продиру кроз порозни дентин и узрокују пребојеност. Стога зуби са „одумрлом“ пулпом полако попримају све тамнију боју.
Како се уклањају пигментације на зубима?
Пигментације са зуба, које су последица конзумирања кафе, чајева, црног вина или неких других намирница и напитака који садрже пигменте, као и никотинске пигментације, ефикасно се могу уклонити AIR JET апаратом. Овај поступак се још и често назива ПЕСКИРАЊЕ ЗУБА. Овај савремени апарат избацује смешу праха натријум-бикарбоната, воде и ваздуха и тиме врло ефикасно чисти зубе, нарочито просторе недоступне четкицама, као што су места где се додирују два суседна зуба. У нашој ординацији користимо прах еминентне швајцарске компаније EMS Dental, која је лидер у свету, у овој области стоматологије. Прах је изузетно фине гранулације, димензија једне честице је свега 40 микрона. Наши пацијенти могу да бирају између укуса менте, лимуна или трешње овог праха за пескирање, што чини ову методу не само врло ефикасном, већ и изузетно пријатном. Пескирањем зуба се далеко брже уклањају пигментације на зубима, у односу на класичан метод употребом пасте и машинске четкице. Поред пигментација, пескирањем зуба се може уклонити дентални плак, који садржи огромну количину бактерија, али и наслаге које показују почетну-благу минерализацију.
Уклањање зубног каменца је једноставно и безболно, а може значајно утицати на боју зуба. Поред естетског учинка, уклањање зубног каменца ће спречити упалу гингиве и крварење,а самим тим и пародонтопатију зуба.
Када је реч о пигментацијама зуба насталим као последица вађења живца, као и урођених промена на зубима, њих није могуће санирати горе наведеним техникама полирања и пескирања зуба. Овакве случајеве решавамо израдом композитних фасета, као најмање инвазивног облика зубних надокнада, као на слици испод: