Знање је предуслов за успешан рад
Napoleon Hill
На сајтовима појединих ординација, које се баве ортодонцијом, могу се прочитати следеће тврдње о ортодонтској самолигирајућој фиксној техници која носи назив Damon sistem – да се:
- њеном применом искључује потреба за вађењем зуба из ортодонтских разлога
- да се коришћењем Damon технике значајно смањује време ортодонтског лечења
- Такође постоје и друге тврдње о овој техници које су упитне, међутим, ове две изнете су најзначајније.
Шта је истина, а шта заблуда што се тиче Damon sistemа?
Пре него што пређем на детаљно изношење ставова самог аутора који је створио Damon sistem (технике) Dwight H. Damon-a и мишљења најпознатијих ортодоната света изнетих у најбољим уџбеницима и монографијама ортодонције, о овој самолигирајућој техници, изнећу, што није уобичајено, закључак одмах на почетку овог текста. Закључак произилази из ставова наведених аутора. Ово чиним због оних који не желе да се упуштају у детаљно разматрање чињеница и анализа о овом проблему, већ их занима само какви су данашњи ставови науке и струке о проблему екстракције зуба из ортодонтских разлога и брзини лечења који пружа самолигирајући Damon sistem.
Данас не постоји ниједан уџбеник нити монографија на свету, из области ортодонције, у којој се тврди да се применом одређене ортодонтске технике, било којег аутора, у свим случајевима, може избећи екстракција (вађење) зуба из ортодонтских разлога.
Пре него што сам написао претходну реченицу поново сам прегледао десетине најновијих и најзначајних иностраних књига из области ортодонције. Такође сам контактирао и консултовао колеге из земље и иностранства. Сви они се истовремено баве како ортодонтском праксом, тако и науком. И сви се слажу са горе изнетом тврдњом , да не постоји техника, нити наводи у литератури о томе „да се сви ортодонтски случајеви, без обзира на врсту ортодонтске неправилности и степен њене изражености, могу решити без екстракције (вађења) зуба“.
Шта каже аутор који је створио Damon sistem?
У даљем тексту, за оне који желе опширније објашњење и аргументацију о могућностима које пружа Damon sistem, наводе се мишљења, цитати и чињенице о овоме. На почетку ове анализе, цитираћу прво самог аутора који је створио Damon sistem. У четвртом издању књиге Orthodontics – Current Principles and Techniques, Philadelphia 2005. год., обима 1200 страна, чији су уредници Graber, Vanarsdall and Vig, човек који је створио Damon sistem, Dwight H. Damon изнео је обиман текст о својој самолигирајућој техници (од 753. до 831. стране), сл. 1 .
Аутор на страни 786. приказује свог пацијента леченог Damon техником уз примену (коришћење) екстракције-вађења зуба, сл.2. Аутор у тексту децидирано наглашава: „Филозофија Damon sistem– а није базирана на идеји неекстракционе терапије по сваку цену.“. Оригинални цитирани текст се налази на сл.3. Такође истиче да упркос жељи ортодоната да лече пацијента без екстракције, постоје одређени типови ортодонтских неправилности код којих је неопходна екстракциона терапија, што треба јасно нагласити!
У новом (петом) издању књиге Orthodontics – Current Principles and Techniques, истих уредника, издате 2012. године, сл.4., нема текста Dwight H. Damon-а и његовог описа властите технике.
Како је прошло 7 година између ових двају издања било би за очекивати, на основу досадашњег става и праксе уредника наведене монографије, да се текст Damon-а налази и у овом издању. Уредници се држе принципа да уколико је нека техника напредовала и показала завидне резултате у пракси, да се у новом издању књиге поновно налази текст о томе, уз проширења са новим сазнањима и резултатима о њој. Међутим, њега једноставно нема.
Шта кажу други о Damon sistem-у?
Али у новом издању поменуте књиге, постоје ставови, мишљења и коментари Nigel Harradine-a о самолигирајућој техници, у коју спада и самолигирајући Damon sistem. Nigel је изузетно цењен стручњак за ову област. Ово потврђује чињеница да се масовно цитира по овом питању у стручним чланцима и монографијама ортодонције. Nigel јасно каже да тврдње да самолигирајућа техника смањује потребу за екстракцијом тражи – захтева озбиљну анализу и опрезност за такву тврдњу. Истовремено наводи све случајеве тј. ортодонтске неправилности код којих је неопходна екстракција зуба у циљу успешног кориговања ортодонтских неправилности. Nigel овим својим ставом истовремено одбацује било какву помисао и дискусију о лечењу свих ортодонтских случајева без вађења зуба. Аутор притом, као пример, наводи изузетно изражену тескобу зуба („збијеност“ зуба као последицу недостатка простора за њихов правилан смештај у зубни низ) где је неопходно вађење зуба. Такође наводи потребу за побољшањем профила лица, као разлог за примену екстракције зуба.
Исти разлог за екстракцију зуба наводи и Damon у свом горе цитираном тексту из 2005. године. Истовремено, још једном да нагласимо да Damon приказује пацијента код којег је вадио зубе и лечио уз примену своје самолигирајуће фиксне технике. Nigel, у поменутом тексту, наводи и друге разлоге за неопходну примену екстракције зуба у циљу ортодонтског лечења. Међутим, овај текст је намењен лаицима који желе да се укратко обавесте о стварним вредностима и могућностима Damon sistemа, пре него што се одлуче за терапију овом техником. Навођење и других поменутих разлога, за екстракцију зуба, чинило би текст недовољно јасним. Недовољна јасноћа би произилазила због стручних израза чије би коришћење било неопходно за ову и овакву анализу и објашњење.
Шта кажу William R. Proffit, Henry W. Frieds i David M. Server о могућности лечења без екстракције зуба?
Што се тиче могућности лечења свих ортодонтских пацијената без вађења зуба William R. Proffit, Henry W. Frieds i David M. Server у својој књизи ОРТОДОНЦИЈА (преведено и штампано издање у Загребу 2010. године), обима 752 стране, на страни 279. изричито наглашавају да се не могу сви пацијенти лечити без екстракције зуба (сл.5).
Најновији ставови аутора Damon sistema
И на крају, што се цитата тиче, наводимо ставове и тврдње Damona од пре неколико месеци. Своје ставове је изнео у часопису Orthodontics Practice. У часопису је објављен интервју са Damon-ом под насловом Speaking to Dwith Damon about the Damon System. Интервју се може наћи у електронској форми на линку https://dentistry.co.uk/2020/12/28/dwight–damon–system/, а објављен је 28.12.2020. Охрабрен добром маркетиншком кампањом произвођача материјала за његов sistem и последично томе повећаном потражњом овог материјала на тржишту, као и изузетно повољним и позитивним наводима о овој техници од стране произвођача, Damon износи нешто слободније и јаче тврдње него раније и каже да се његовом техником:
- Скраћује време лечења
- Смањује потреба за вађењем зуба
Одговори на ове тврдње и коментари на ове изнете ставове су дати у претходним пасусима. У њима је Nigel дао јасну и детаљну анализу и закључке о овоме. Са Nigel – ом се слаже већина других значајних аутора светског гласа, изузетно компетентних за ову проблематику тј. ово питање. Оно што је важно нагласити поводом тврдњи неких ортодоната, изнетих на почетку овог текста, због чега је и настао овај чланак, је да Damon чак ни овде не негира потребу за екстракцијом зуба из ортодонтских разлога (тачка 2.).
Законске консеквенце за необјективно информисање пацијента
Овде не желим да улазим у разлоге тј. мотиве и намере, за наводе на сајтовима, неких колега који негирају потребу за екстракцију (вађење) зуба применом Damon sistemа. Желим само да истакнем да са правно – судског аспекта наведене тврдње, које су у супротности са данашњим сазнањима и ставом струке и науке, могу да се подведу под чланове Закона 208 и 251.
Превара
Члан 208.
- Ко у намери да себи или другом прибави имовинску корист доведе кога лажним приказивањем или прикривањем чињеница у заблуду или га одржава у заблуди и тиме га наведе да овај на штету своје и туђе имовине нешто учини или не учини казниће се затвором од 6 месеци до 5 година и новчаном казном.
У СТИЦАЈУ СА
Члан 251.
- Лекар који при пружању лекарске помоћи примени очигледно неподобно средство или очигледан неподобан начин лечења или не примени одговарајуће хигијенске мере или очигледно несавесно поступа и тиме проузрокује погоршање здравственог стања неког лица казниће се затвором од 3 месеца до 3 године
Ово тврдим са аспекта искуства као:
- Вишегодишњи члан судских вештака на листи Министарства правде Србије за област стоматологије .
- Директор, више од деценије, „International Centre for Education in Dentistry, Consiliary-Cosultative Analyses and Advisory – Assistance in Medical Lawsuits in Dentistry“.
- Као један од аутора књиге обима преко 600 страна намењене адвокатима, стоматолозима и лекарима, који се баве судскомедицинским вештачењем – „Судскомедицинско вештачење нематеријалне штете“ у издању Службеног гласника Србије. Књига је доживела два издања-прво и друго допуњено издање. Оба издања су изузетно брзо распродата након изласка из штампе. Ово јасно говори о квалитету, стручности и познавању ове материје од стране аутора књиге.
Тумачење члана 208. Закона у вези изнетих навода ортодоната
Изнети наводи ортодоната на поменутим сајтовима, могу се тумачити , у светлу члана 208. Закона, као свесни акт „лажног приказивања и прикривања чињеница“ о могућностима Damon sistem-а, у циљу довођења у заблуду пацијента. Ово из разлога да би пацијент пристао на терапију, без екстракције зуба, чак и у случајевима када би терапија захтевала неопходно вађење зуба.
На овај начин ортодонт је „у намери да себи прибави имовинску корист“ пацијента довео у заблуду и навео га да донесе одлуку на своју штету, јер није примењено вађење зуба у случају када је то било неопходно. Ортодонт је овде пошао од сазнања, из свакодневне праксе, да многи пацијенти када је потребно вадити зубе , у циљу ортодонтског лечења, одустају од лечења . Имајући ово у виду ортодонт је свесно смислио стратегију за довођење пацијента у заблуду и пристанак на терапију, негирајући било какву потребу вађења зуба уз примену неке технике (овде Damon sistema). Довођење пацијента у заблуду је предузето у циљу материјалне користи. Истовремено корист ортодонта је била на штету пацијента код којег није применио одговарајући терапеутски поступак у циљу лечења.
Тумачење члана 251. Закона у вези изнетих навода ортодоната
Непримењивање вађења зуба у случајевима где је то неопходно, при ортодонтској терапији, ортодонт на јасан и недвосмислен начин долази у ситуацију кршења члана 251. Ово из разлога, јер је при пружању лекарске помоћи применио очигледно неподобан начин лечења . Овај члан примењен за наводе на сајтовима је толико адекватан и јасан, да у потпуности сужава простор адвокату за одбрану лекара, на суду.
Надам се да сам овим чланком, где сам изнео ставове најпозванијих – самог аутора који је осмислио Damon sistem, као и најкомпетентније стручњаке данашњице, за област ортодонције, допринео да се пацијенти упознају и објективно информишу са могућностима које пружа Damon sistem. Објективно информисање пацијента представља не само етичку и моралну дужност већ и законску обавезу сваког лекара. Ова обавеза подразумева да пре него што предложе пацијенту неки терапеутски поступак, објективно информишу пацијента о могућностима, евентуалним ризицима и могућем крајњем исходу тог терапеутског поступка.
Друге неутемељене тврдње о Damon sistem-у
И за сам крај износим следеће запажање многих искусних и високо едукованих ортодоната, посебно оних са универзитета. Наведени ортодонти сматрају да на курсевима који се спроводе у циљу обуке у коришћењу технике Damon sistemа из структуре излагања, ставова и аргумента о овој техници, који се притом износе, може се видети и закључити да су то првенствено ставови и аргументације произвођача материјала који се користе за технику Damon sistem . Ове чињенице говоре саме за себе и не треба их даље објашњавати.
У светлу овога, напред изнетог у вези едукације на курсевима, може се донекле објаснити најапсурднија тврдња, на сву срећу, малог броја ортодоната, коју они износе на сајтовима својих ординација.
Они наводе , на својим сајтовима, да Damon sistem „производи благе БИОЛОШКЕ силе“. Овај навод осликава до које мере може да иде заслепљеност појединаца техником и техничким могућностима појединих техничких справа. У тој заслепљености се заборављају основна знања из биологије. Биолошке силе су везане искључиво за жива бића тј. то су силе које производе жива бића, органи, ткива или ћелије у оквиру организма. Механичке справе, жице и плочице, какве год оне биле, не спадају нити су икада спадале у биологију и засигурно НЕ МОГУ да произведу БИОЛОШКЕ силе. Какву год анализу извршили, било са аспекта физике, биологије или семантичког значења речи ово је апсолутно погрешно и осликава потпуно непознавање елементарне биологије, стоматологије, медицине механике… Суштина деловања ортодонтских апарата је у следећем – ортодонтски апарати делују механичким силама на зубе и околна ткива, а реакција ткива је биолошки одговор на механичке надражаје тј. силе.
Друга крајност у ортодонцији која се тиче вађења зуба
Друга крајност овој „теорији“ и схватању неких ортодоната је ЧЕСТО вађење 4 и више зуба, укључујући и „шестице“ од стране других ортодоната. Вађење зуба из ортодонтских разлога је врло ДЕЛИКАТНА СТВАР и требало би да буде КРАЈЊЕ ОДГОВОРАН ПОСТУПАК који се предузима у ТАЧНО ОДРЕЂЕНИМ СЛУЧАЈЕВИМА, за шта је потребно велико знање и велико искуство.
Одлука да ли је потребно вађење зуба или не, из ортодонтских разлога, доноси се на основу детаљног клиничког прегледа са посебним нагласком на профил лица (величина носа, истуреност чела, браде…) и рендгенграфског профилног телерендген снимка као и других дијагностичких метода. Када би се СВИ ортодонтски случајеви третирали без вађења зуба онда би могли укинути клинички преглед, телерендген анализу и све друге дијагностичке методе и одмах са врата ставити пацијента у столицу и поставити му бравице и лукове. То би онда био тотални апсурд и више занат, него струка и наука, за шта не би била потребна специјализација.
Информација за колеге о детаљним текстовима о биомеханици у ортодонцији
Кога од колега, евентуално, интересује још детаљније ова проблематика може да се упозна са овом материјом у поглављу Принципи ортодонтске терапије и биомеханике у ортопедији вилица ,које сам написао у уџбенику Основи ортопедије вилица издатог од стране Стоматолошког факултета Панчево 2017. године. Много опширније са овом материјом колеге се могу упознати у делу мог доктората који носи назив Биомеханика кости са посебним освртом на биомеханику коштаних структура лица и вилица. Назив доктората је Испитивање морфологије појединих коштаних и мишићних структура орофацијалног подручја код деце са различитим оклузалним односима и налази се у Библиотеци Стоматолошког факултета у Београду.