Здрави зуби су веома битни за опште здравље. Нелечени кариозни или превремено извађени млечни зуби ремете: флору у устима у којој ничу стални зуби, нормалну функцију жвакања хране, правилан говор, естетику, доводе до разних ортодонтских аномалија зуба. Сваки млечни зуб је веома важан, зато што млечни зуби служе као чувари простора будућих сталних зуба.
Поједини млечни зуби морају да опстану чак до десете године живота, када ће их заменити њихови стални наследници. Нелечен кариозан зуб може довести до озбиљне инфекције која често резултира екстракцијом (вађењем) зуба, и померањем суседних зуба и заузимањем места сталном зубу. Каријес млечних зуба је велики проблем, који може да остави врло тешке последице, па чак и на неизникле заметке сталних зуба.
Каријес млечних зуба се јавља веома рано, и то као последица лоших навика, неадекватне исхране, одређених тешкоћа у одржавању оралне хигијене и необавештености родитеља о значају млечних зуба и могућностима за очување њиховог здравља. Каријес често захвата већи број млечних зуба и брзо се шири. Ако се каријес прошири, захтеваће много већу санацију (рестаурацију) и постаће болан за дете.
Појава, нажалост, веома распрострањена у последњих неколико година, и то код узраста од једне до три године старости детета, је изузетно прогресивно обољење стручно означено као циркуларни каријес. Родитељи често и не примете прве знаке – појаву белих, кредастих мрља у врату горњих секутића. Те мрље су знаци узнапредовалог “топљења” глеђи зуба. Како оваква глеђ постаје порозна, у њу се таложе пигментне материје (браонкасте и црне) из пљувачке, хране и бактерија а затим долази до пуцања и појаве рупица (кавитети). Разарања се шире кружно око врата зуба, па отуда и назив “циркуларни каријес”.
Овај каријес прво захвата горње секутиће и врло брзо се шири на остале млечне зубе у горњој вилици, а касније и у доњој. Како обољење напредује уместо зуба остају црни коренови, а са оваквим разарањем долази до отварања зубне пулпе и њене инфекције. Инфекција се даље шири на виличну кост у којој се стварају хронични процеси.
Тада се најчешће уочава испупчење на деснима изнад зуба (фистуле). То су отвори канала преко којих се из процеса у костима избацује гној. Код деце је оваква реакција релативно честа јер је кост порознија и лакше се пробија. Ипак, са падом имунитета може доћи до активирања процеса и појаве великих отока праћених болом, температуром и другим симптомима.
Узрок циркуларног каријеса често и дуго држање у устима бебе бочице са зашећереном водом, чајем, соком или млеком. Врло често, родитељи својој деци узраста између шест месеци и годину дана, да би их умирили – да не плачу или да би брже заспала, стављају слатке премазе на „варалице” то јест цуцле. Дете то лако прихвата, али родитељи занемарују чињеницу да ће присутни шећери деструктивно да делују на новоизникле млечне зубе. Исто тако појава обољења је повезивана и са заслађивањем вештачке хране за бебе.
Терапија каријеса млечних зуба је комплексна. Успех терапије каријеса млечних зуба је утолико бољи, уколико се мали пацијент јави у ранијој фази обољења. Због тога су неопходне тромесечне и шестомесечне контроле код стоматолога. Чим опазите појаву белих мрља на секутићима, изузетно је битно да посетите зубара.
Како да га спречимо?
Препорука је да се детету ради успављивања не сме дуже време остављати бочица са течностима у којима постоје шећери. Свако дуже нагомилавање шећера представља извор хране за бактерије на зубима, које га и обилато користе. Дозвољено је да у бочици буде само чиста вода или незашећерен чај Од пресудног значаја је РЕДОВНО И ПРАВИЛНО ОДРЖАВАЊЕ ОРАЛНЕ ХИГИЈЕНЕ, о чему треба да су родитељи информисани и едуковани. Од шестог месеца па све до шесте године живота детета, када се појављују први стални зуби, веома је важна хигијена млечних зуба.
Родитељи би требало да шестомесечној беби почну да газом и водом перу десни. Постепено, како дете расте почиње употреба четкице за зубе па и пасте за зубе. Исто тако не дозволити му да дуго пије те заслађене напитке док је будно. Дете постепено одвикавати од флашице када напуни 12 месеци. Већ са пет година дете уз надзор родитеља треба после сваког јела да пере зубе, нарочито пред спавање и током ноћи, уз обавезну асистенцију родитеља. И код детета старијег узраста родитељ би обавезно требао да преконтролише да ли су зуби адекватно опрани. Родитељи такође морају редовно да перу зубе и да буду деци узор својим примером.
Веома је важно да стоматолошки прегледи буду редовни, сваких 6 месеци. То је најбољи начин да се избегну евентуални проблеми. При контролама, стоматолог може видети и минималну каријесну промену која, уколико се не санира, може имати за последицу рани губитак зуба. У каснијој фази, сваки изгубљени зуб може изазвати бројне неправилности које захтевају дуготрајну терапију.
У Стоматолошкој ординацији “Др Чупић” постоји могућност примене комплетног превентивног програма намењеног спречавању и смањивању ризика за настанак каријеса на најмању могућу меру и то по најновијим научним сазнањима.