У последње време често се сусрећемо са питањем, која је најбоља четкица за зубе. Пацијенти су збуњени рекламама разних произвођача четкица за зубе који теже да свој производ наметну као супериорнији у односу на конкуренцију. Да бисте успешно решили проблем правилног одржавања хигијене уста и зуба, морате знати одговоре на следећа питања. Каква својства треба да има четкица за зубе, колико често, на који начин и колико дуго треба прати зубе.
Величина четкице
Четкица мора бити одговарајуће величине. Четкице са великом главом тешко залазе око „задњих“ зуба па тако и после прања остављају храну у вашим устима. Глава четкице треба да буде дугачка највише 2,5 а широка један центиметар, при чему влакна не смеју да прелазе дужину од 20 мм ( најоптималније је 12мм ).
Тврдоћа четкице
Тврдоћа четкице зависи од састава, дебљине, дужине и броја појединачних влакана у сноповима. На паковању четкице увек се налази ознака која говори колико су влакна четкице груба. Четкице за зубе имају следеће ознаке: „hard“ (чврста), „medium“ (средње) или, „sоft“ (мека). Данас постоје и специјализоване четкице, са ознакама ,,супер софт“ и ,,ултра софт“. Међутим, четкице за зубе са ознаком ,,ултра софт“ ипак не треба користити свакодневно, осим уколико вам стоматолог то није нагласио у Вашем конкретном случају. За већину популације препоручују се четкице на којима пише “medium”. Четкице са ознаком „hard“, се не препоручују, јер могу изазвати оштећење глеђи и корена зуба, као и повлачење десни. Ово је нарочито изражено ако је и техника прања зуба лоша.
Која четкица за зубе?
Најбоља је она четкица која је истовремено довољно груба да би очистила наслаге са зуба, а довољно нежна да не оштети глеђ или десни око зуба. Такође треба изабрати четкицу коју је лако и удобно држати. Деци и особама које нису превише спретне препоручује се коришћење четкице са дебљом и краћом дршком, у циљу боље контроле. Изглед четкице ( боје, слике ликова из цртаних филмова… ) може бити важан фактор у мотивацији детета да је са радошћу користи. Рељеф на дршци ће смањити клизање четкице, и омогућити лакше и правилније прање зуба.
Колико често треба мењати четкицу за зубе?
Не треба заборавити да четкица за зубе има свој рок трајања. Употребом, влакна четкице губе еластичност, троше се и деформишу, те прање зуба постаје неефикасно. Поред тога, истрошена влакна повећавају могућност да се оштете тврда зубна ткива, али и десни. Временом се број микроорганизама на четкици повећава, па је и то разлог зашто је треба заменити. Такође, замена четкице се препоручује након инфекција, нарочито локалних ( у устима ) због контаминације микроорганизмима. Оптимални рок трајања четкице за прање зуба је око 3-4 месеца. После сваког прања зуба, важно је четкицу темељно испрати под млазом воде. Уколико четкица има капицу за главу, не треба је покривати, већ је оставити да се осуши на ваздуху.
Врсту пасте за зубе коју користите не морате да промените уколико вам другачије није нагласио ваш стоматолог. Важно је да зубна паста садржи флуор који јача зубну глеђ и чини је отпорнијом на деловање бактерија.
Која је правилна техника прања зуба?
Технику прања зуба треба прилагодити узрасту и мануелној спретности пацијента. Пацијенти углавном већ користе неку своју технику прања зуба, која више или мање одступа од правилне. Из тог разлога је боље пацијенту указати како да модификује и побољша постојећу технику прања зуба, него им препоручити потпуно другу. Познавање правилне технике прања зуба је важно да би се ефикасно и темељно очистили зуби, али и да бисте спречили оштећење зуба и повлачење десни, које се дешава приликом примене неправилне технике прања зуба.
Препоручује се следећа метода: четкица се постави паралелно са низом зуба и под углом од 45 степени у односу на уздужну осовину зуба. Jедан део влакана треба да буде на деснима а други на зубима. Затим се четкица помери тако да влакна четкице уђу у просторе између зуба и онда се кружним покретима полако помера дуж зубног низа. Потом се површине зуба окренуте ка уснама и образу ( спољашње ) ишчеткавају од десни ка ивици зуба. Са унутрашње (језичне и непчане) стране четкица се поставља усправно напред,а хоризонтално у бочном сегменту, а покрети су исти. На крају се перу гризне површине зуба хоризонталним покретима напред-назад. Потребно је нарочиту пажњу обратити на површине зуба на којима се чешће јавља каријес, а то су гризне површине на бочним зубима и простори између два суседна зуба.
Колико често и колико дуго треба прати зубе?
Што се тиче учесталости, најбоље би било прати зубе после сваког оброка, а минимум је два пута дневно, ујутру и увече. Време је важан фактор у чишћењу зуба. Просечно време неопходно да би се темељно опрале све површине свих зуба износи око 3 минута. Ипак, како је свака особа различита, тако је и време потребно да се адекватно оперу сви зуби различито од особе до особе. Пацијентима који имају вештачке зубне надокнаде ( мостове, импланте, протезе…), затим носиоцима фиксних ортодонтских апарата ( фиксних „протеза“ ) и оболелим од пародонтопатије, требаће више времена. Такође, корисно је укључити тајмер, нарочито деци, да би били сигурни да смо довољно дуго прали зубе. Неке од модерних електричних четкица за зубе чак имају уграђен тајмер.
Напомена: Уколико имате нека питања која нису обухваћена овим текстом, слободно нас питајте, радо ћемо Вам одговорити.