Овај текст за појмове – обољења гинивитис и пародонтопатија, настао је, као резултат наше молбе упућене Проф. др сц Драгославу Ђукановићу, консултанту-стручном саветнику наше ординације из ове области. На његовој помоћи у редиговању овог текста смо му неизмерно захвални. На крају овог текста налазе се његове стручне и научне референце које јасно показују компетентност и афирмисаност овог стручњака и научника у светским размерама.
Клинички симптоми
Да ли Вам десни понекад крваре приликом прања зуба?
Да ли сте запазили да су Вам се десни мало повукле и да је врат зуба делимично оголео?
Ако јесте, знајте да су то први знаци обољења ткива око зуба, односно десни – гингиве, које се назива ГИНГИВИТИС и/или ткива која држе зуб у вилици – потпорног апарата зуба – пародонцијума, које се назива ПАРОДОНТОПАТИЈА.
Уколико сте приметили ове симптоме, јавите се одмах доктору стоматологије. Ова обољења напредују постепено и могу да доведу до расклаћења зуба и на крају до њиховог испадања. Гингивитис и пародонтопатија се развија подмукло и најчешће нису праћени никаквим болом. У почетку једини симптом је повремено благо крварење из десни, односно појава да се паста за прање зуба обоји ружичасто. Касније долази до оголићавања врата, па и корена зуба и до потпуне клиничке манифестације пародонтопатија. Услед тога може да се јави осетљивост зуба на хладно, кисело, слатко, додир и на неке друге врста надражаја. У даљем току болести десни натекну и постану црвене, неки зуби се прво мало, а касније све више разлабављују и почињу да се криве и размичу, што представља скоро терминалну клиничку фазу код пародонтопатија.
Клинички преглед
Приликом прегледа, стоматолог ће код присутне пародонтопатије, између осталог, констатовати присуство пародонталних џепова (простора између десни и зуба), који могу да буду толико дубоки да допиру и до врха корена зуба. Из њих се може истиснути гној. На зубима се таложи и зубни каменац и то како изнад, тако и испод десни. Ово је често праћено и непријатним задахом из уста, што је такође један од знакова пародонтопатија. Тада могу да се јаве и неке компликације, као на пример болни отоци пуни гноја (апсцеси). Све ово доводи или до тога да зуби сами испадну или да се морају вадити.
Пародонтопатија и узраст
Обољења десни и пародонтопатија најчешће почињу у пубертету, али није ретко да се први знаци јаве и у детињству. Оне напредују стално или скоковито и могу да доведу до губитка зуба већ у педесетим годинама живота, па и раније. Ова обољења су ВЕОМА ЧЕСТА. Нађено је да скоро свака друга особа пре двадесете године живота има неку врсту обољења десни односно пародонтопатија. После тридесете године живота, око 90% људи има ова обољења. Описане промене се код неких особа јављају само око неких зуба, док код других захватају већину, па и све зубе. Пародонтопатија се не развија истом брзином на свим зубима па је на неким зубима израженија а на некима тек у почетном стадијуму. Утврђено је да је пародонтопатија главни узрок губитка – вађења зуба после 45. године живота. У том и каснијем животном добу више зуба изгуби због пародонтопатија, него због зубног квара – каријеса зуба.
Узрочници гингивитиса и пародонтопатија
Главни узрочник гингивитиса и пародонтопатија је зубни биофилм (дентални плак). То је прозирна, танка, љигава наслага, која се у виду филма таложи на зубима. Она почиње да се ствара већ 15 минута после прања односно чишћења зуба. Из сата у сат она постаје све дебља. Њен најзначајнији састојак су милијарде бактерија, које делују штетно на глеђ, проузрокујући каријес зуба, али и на десни изазивајући гингивитисе и пародонтопатију.
У настанку гингивитиса и пародонтопатија одређену улогу имају и други фактори, а пре свега недовољна хигијена уста и зуба, као и фактори који олакшавају стварање биофилма и његово задржавање. Такви су: зубни каменац, неправилан положај зуба, њихова збијеност, лоши стоматолошки радови, лоше навике, нека системска обољења, као што је шећерна болест (дијабетес мелитус), наслеђе и друго. Уколико је већи број фактора присутан то ће гингивитис и пародонтопатија брже напредовати и бити израженије. Овде треба нагласити да различити фактори имају различит значај – утицај на настанак гингивитиса и пародонтопатија.
Гингивитис и пародонтопатија – како да их спречите?
Пошто знамо да су главни узрочник ових обољења микроорганизми из наслага на зубима (биофилма), најбитније је спречавати њихово стварање, а ако су већ присутне, уклонити их са зуба. Да би се то постигло, неопходна је добра и редовна хигијена уста и зуба , код куће, од стране пацијента. Уз то, потребне су редовне контроле код стоматолога, који ће професионално уклонити све наслаге са зуба и обучити пацијента како да је сам спроводи код куће и предузети одговарајуће лечење уколико је потребно.
Златна правила за очување здравља уста и зуба су:
- Перите зубе редовно
- Перите их правилно
- Перите их довољно често бар три минута
- Користите квалитетну четкицу за зубе
- Одлазите редовно на контроле код стоматолога
Напомена:
У нашој ординацији спроводимо обиман, најсавременији превентивни програм и обуку пацијента за очување здравља зуба и десни. Ово радимо по програму из књиге: „Организована превенција у стоматологији“ у којој је власник ординације Проф. dr sci Слободан Чупић један од аутора.
Савремена терапија гингивитиса и пародонтопатија је веома унапређена и уколико је спроводи КВАЛИФИКОВАНИ ДОКТОР СТОМАТОЛОГИЈЕ могу да се постигну одлични резултати лечења. Терапија пародонтопатија укључује нехируршке и хируршке методе. О томе која ће се метода лечења применити, одлучује стоматолог на основу тежине обољења, спремности пацијента на сарадњу, свог знања и искуства, и неких других фактора, о чему ће се направити заједнички договор.
Терапијски поступци
Применом модерне хируршке терапије, у тежим случајевима, уз коришћење вештачке кости, односно заменика за кост, фактора раста, одговарајућих мембрана, фибрина или плазме богатог тромбоцитима и других савремених метода, постижу се одлични резултати. Изгубљени зуби могу се надокнадити имплантатима, уз претходно стварање нове кости у коју би се имплантат уградио.
За што успешније лечење гингивитиса и пародонтопатија важно је да се јавите стоматологу што раније!
Консултант наше ординације за ову област стоматологије је проф. dr sc stom. Драгослав Ђукановић, чије референце можете видети у следећем пасусу.
Професор dr sc stom. Драгослав Ђукановић, редовни професор у пензији и бивши управник Клинике за пародонтологију и оралну медицину Стоматолошког факултета у Београду. Дугогодишњи потпредседник и председник Научног комитета Светске стоматолошке федерације – FDI. Организовао научне програме 11 светских конгреса. Предавач по позиву у Њујорку, Минстеру, Сиднеју, Бенгазију…Члан три академије: Академије медицинских наука Српског лекарског друштва, Академије Pierre Fauchard (PFA) у САД и Међународне Стоматолошке Академије (ADI) у САД, у којој је и потпредседник за Европу. Редовни члан Матице српске, Научног друштва Србије и преко 20 других међународних и домаћих стоматолошких и других научних удружења. Објавио је 25 књига, монографија и уџбеника и има 324 штампанa радa широм света.Детаљније податке о професионалној биографији Проф. dr sc stom. Драгослава Ђукановића можете видети на сајту Научног друштва Србије: http://nds.edu.rs/clanovi/564/