U poslednje vreme često se susrećemo sa pitanjem, koja je najbolja četkica za zube. Pacijenti su zbunjeni reklamama raznih proizvođača četkica za zube koji teže da svoj proizvod nametnu kao superiorniji u odnosu na konkurenciju. Da biste uspešno rešili problem pravilnog održavanja higijene usta i zuba, morate znati odgovore na sledeća pitanja. Kakva svojstva treba da ima četkica za zube, koliko često, na koji način i koliko dugo treba prati zube.
Veličina četkice
Četkica mora biti odgovarajuće veličine. Četkice sa velikom glavom teško zalaze oko „zadnjih“ zuba pa tako i posle pranja ostavljaju hranu u vašim ustima. Glava četkice treba da bude dugačka najviše 2,5 a široka jedan centimetar, pri čemu vlakna ne smeju da prelaze dužinu od 20 mm ( najoptimalnije je 12mm ).
Tvrdoća četkice
Tvrdoća četkice zavisi od sastava, debljine, dužine i broja pojedinačnih vlakana u snopovima. Na pakovanju četkice uvek se nalazi oznaka koja govori koliko su vlakna četkice gruba. Četkice za zube imaju sledeće oznake: „hard“ (čvrsta), „medium“ (srednje) ili, „soft“ (meka). Danas postoje i specijalizovane četkice, sa oznakama ,,super soft“ i ,,ultra soft“. Međutim, četkice za zube sa oznakom ,,ultra soft“ ipak ne treba koristiti svakodnevno, osim ukoliko vam stomatolog to nije naglasio u Vašem konkretnom slučaju. Za većinu populacije preporučuju se četkice na kojima piše “medium”. Četkice sa oznakom „hard“, se ne preporučuju, jer mogu izazvati oštećenje gleđi i korena zuba, kao i povlačenje desni. Ovo je naročito izraženo ako je i tehnika pranja zuba loša.
Koja četkica za zube?
Najbolja je ona četkica koja je istovremeno dovoljno gruba da bi očistila naslage sa zuba, a dovoljno nežna da ne ošteti gleđ ili desni oko zuba. Takođe treba izabrati četkicu koju je lako i udobno držati. Deci i osobama koje nisu previše spretne preporučuje se korišćenje četkice sa debljom i kraćom drškom, u cilju bolje kontrole. Izgled četkice ( boje, slike likova iz crtanih filmova… ) može biti važan faktor u motivaciji deteta da je sa radošću koristi. Reljef na dršci će smanjiti klizanje četkice, i omogućiti lakše i pravilnije pranje zuba.
Koliko često treba menjati četkicu za zube?
Ne treba zaboraviti da četkica za zube ima svoj rok trajanja. Upotrebom, vlakna četkice gube elastičnost, troše se i deformišu, te pranje zuba postaje neefikasno. Pored toga, istrošena vlakna povećavaju mogućnost da se oštete tvrda zubna tkiva, ali i desni. Vremenom se broj mikroorganizama na četkici povećava, pa je i to razlog zašto je treba zameniti. Takođe, zamena četkice se preporučuje nakon infekcija, naročito lokalnih ( u ustima ) zbog kontaminacije mikroorganizmima. Optimalni rok trajanja četkice za pranje zuba je oko 3-4 meseca. Posle svakog pranja zuba, važno je četkicu temeljno isprati pod mlazom vode. Ukoliko četkica ima kapicu za glavu, ne treba je pokrivati, već je ostaviti da se osuši na vazduhu.
Vrstu paste za zube koju koristite ne morate da promenite ukoliko vam drugačije nije naglasio vaš stomatolog. Važno je da zubna pasta sadrži fluor koji jača zubnu gleđ i čini je otpornijom na delovanje bakterija.
Koja je pravilna tehnika pranja zuba?
Tehniku pranja zuba treba prilagoditi uzrastu i manuelnoj spretnosti pacijenta. Pacijenti uglavnom već koriste neku svoju tehniku pranja zuba, koja više ili manje odstupa od pravilne. Iz tog razloga je bolje pacijentu ukazati kako da modifikuje i poboljša postojeću tehniku pranja zuba, nego im preporučiti potpuno drugu. Poznavanje pravilne tehnike pranja zuba je važno da bi se efikasno i temeljno očistili zubi, ali i da biste sprečili oštećenje zuba i povlačenje desni, koje se dešava prilikom primene nepravilne tehnike pranja zuba.
Preporučuje se sledeća metoda: četkica se postavi paralelno sa nizom zuba i pod uglom od 45 stepeni u odnosu na uzdužnu osovinu zuba. Jedan deo vlakana treba da bude na desnima a drugi na zubima. Zatim se četkica pomeri tako da vlakna četkice uđu u prostore između zuba i onda se kružnim pokretima polako pomera duž zubnog niza. Potom se površine zuba okrenute ka usnama i obrazu ( spoljašnje ) iščetkavaju od desni ka ivici zuba. Sa unutrašnje (jezične i nepčane) strane četkica se postavlja uspravno napred,a horizontalno u bočnom segmentu, a pokreti su isti. Na kraju se peru grizne površine zuba horizontalnim pokretima napred-nazad. Potrebno je naročitu pažnju obratiti na površine zuba na kojima se češće javlja karijes, a to su grizne površine na bočnim zubima i prostori između dva susedna zuba.
Koliko često i koliko dugo treba prati zube?
Što se tiče učestalosti, najbolje bi bilo prati zube posle svakog obroka, a minimum je dva puta dnevno, ujutru i uveče. Vreme je važan faktor u čišćenju zuba. Prosečno vreme neophodno da bi se temeljno oprale sve površine svih zuba iznosi oko 3 minuta. Ipak, kako je svaka osoba različita, tako je i vreme potrebno da se adekvatno operu svi zubi različito od osobe do osobe. Pacijentima koji imaju veštačke zubne nadoknade ( mostove, implante, proteze…), zatim nosiocima fiksnih ortodontskih aparata ( fiksnih „proteza“ ) i obolelim od parodontopatije, trebaće više vremena. Takođe, korisno je uključiti tajmer, naročito deci, da bi bili sigurni da smo dovoljno dugo prali zube. Neke od modernih električnih četkica za zube čak imaju ugrađen tajmer.
Napomena: Ukoliko imate neka pitanja koja nisu obuhvaćena ovim tekstom, slobodno nas pitajte, rado ćemo Vam odgovoriti.