Period najranijeg detinjstva Vašeg deteta je izuzetno važan, stoga je naša obaveza da Vam u tom smislu pružimo sve neophodne informacije i na vreme Vas upoznamo sa pravilnim održavanjem oralne higijene, kao i sa svim preventivnim merama koje je neophodno sprovesti u određenom uzrastu.
Uticaj ishrane na zdravlje zuba
Pravilna ishrana je veoma bitna za zdravlje zuba, naročito važna za odojčad i decu. Nažalost, ona se zanemaruje savremenim načinom života i aktuelnim trendovima. Prvi karijes najčešća je posledica sisanja cucle na flašici, pa se popularno i zove „karijes bočice”. Ovaj karijes je posledica posebno zaslađenih čajeva i voćnih napitaka koji se detetu daju tokom noći. Šećer koji čitavu noć ostaje u ustima uništava zubnu gleđ i glavni je krivac za karijes.
Održavanje oralne higijene kod dece
Prvo pranje zuba započinje pre nego što se pojavi prvi mlečni zub. Higijena započinje nežnim brisanjem dečjih desni vlažnom krpicom. Kad se pojavi prvi zub čisti se štapićem s vatom prethodno umočenim u vodu. Kada se pojave gornji sekutići, prelazi se na čišćenje četkicom. Prva četkica koju će koristiti Vaše dete mora da bude mekana i posebno oblikovana za dečje zube. Važno je samo da, kad se njihovi vrhovi saviju i izobliče, zamenite četkicu novom. Obično je to potrebno uraditi posle četiri do šest meseci upotrebe.
Prva pasta za zube ne sme da bude ljuta, već se preporučuje neki ukus voća koje dete i inače voli da jede. Izbor paste je važan, kako bi i pranju zuba pristupalo sa radošću. Najvažnije je da dečja zubna pasta bude klinički ispitana i prilagođena uzrastu Vašeg deteta. Isto tako je važno i redukovati unos slatkiša i napitaka koji sadrže šećer. Takođe je važno davati primer deci redovnim i pravilnim održavanjem sopstvenog oralnog zdravlja.
Ono što je veoma važno kada je nega zuba Vašeg deteta u pitanju jeste, da ga od malena naviknete na redovno pranje zuba i odlazak kod stomatologa kao nešto što je uobičajeno i nimalo neprijatno. Jedan od veoma važnih momenata za pravilan rast i razvoj zuba i vilica Vašeg mališana je prva poseta kod stomatologa.
Prvi odlazak zubaru treba da se obavi znatno pre nego što se pojavi karijes na zubima, da bi dete steklo poverenje u svog lekara. Sprovođenje preventivnih mera u pravom trenutku, poput fluorizacije i zalivanja fisura, u velikoj meri smanjuju rizik od nastanka i minimalnih karijesa na zubima Vašeg deteta, a za dete će prva poseta stomatologu biti prijatna i ostati u lepom sećanju.
Kada i koliko često treba dete dovoditi kod stomatologa?
Redovni preventivni tretman će sprečiti pristup neprijatnim zubarskim bušilicama i bolu. Važno je da pre prve posete stomatologu roditelj na adekvatan način pripremi svoje dete. Ovo je izuzetno važno, jer je prva poseta stomatologu ključna u formiranju odnosa deteta prema stomatologu. Kroz razgovor, pre prvog susreta sa stomatologom poželjno je predstaviti detetu, na njemu prihvatljiv način, da će stomatolog biti njegov novi prijatelj koji će se uvek brinuti o zdravlju njegovih zuba.
Pojmove kao što su igla, krv, bušilica, anestezija, klešta, bol i operacija, treba izbegavati u prisustvu deteta. Dete u očima roditelja lako prepoznaje strah, te je poželjno da u pratnji uvek bude prisutan onaj roditelj u kome poseta stomatologu ne izaziva osećaj straha i neprijatnosti. Samim tim učinjen je prvi veliki korak kako bi Vaše dete svaku narednu posetu prihvatilo uz osmeh i bez straha. Više o ovoj temi pročitajte u članku našeg bloga na sledećem linku: https://drcupic.rs/decja-i-preventivna-stomatologija/strah-od-stomatologa-kod-dece/
Na kontrolu ga treba dovoditi na svakih šest meseci. To je interval u kome je moguće da se dogode neke promene na zubima, ali ako se otkriju na vreme, lečenje neće biti neugodno. Ovo je najbolji put da se eliminiše svaki strah od odlaska kod zubara.
Takođe je bitno praćenje smene zuba od strane stomatologa.
Ovo su bile neke opšte smernice. Za detaljnije informacije o postupcima koje možete primeniti kod kuće i u stomatološkoj ordinaciji, kao i za sva Vaša pitanja dostupni smo na navedenim telefonima i u stomatološkoj ordinaciji.